Jdi na obsah Jdi na menu
 


O velšských plemenech pony a cob "stručně"

Velšský pony je v dnešní době chován ve čtyřech základních sekcích: Sekce A - velšský horský pony (welsh mountain pony), Sekce B - velšský pony (welsh pony), Sekce C - velšský pony v typu koba (welsh pony of cob type) a Sekce D - velšský kob (welsh cob). Pro jejich vysokou oblibu mezi chovateli byl ještě zaveden registr polokrevných velšanů - welsh part-bred (podílový velš), kde jsou zapisováni koně, kteří mají prokazatelně min. 12,5% registrované velšské krve. Historicky nejstarší sekcí a zároveň základem pro všechny ostatní je velšský horský pony (sekce A).

 

Moderní čistokrevný velšský pony je velmi krásný. Má ušlechtilé rysy, ve kterých je znát vliv arabských koní, aristokratické držení těla a fantastický pohyb. Je neuvěřitelně vytrvalý a houževnatý, s živým temperamentem, ale přitom vyrovnaný, vhodný jako společník pro děti i dospělé.

První zmínky o velšských kobech zaznamenáváme také hluboko v minulosti. Vznikali pravděpodobně křížením původních těžkých anglických koní s velšskými horskými pony. V historii se využívali jako jezdečtí i pracovní koně, z literatury se dozvídáme, že kobové byli vynikající skokani, tahouni, ale i plavci.